Спорт
Опитування
Как вы считаете, можно ли быть патриотом Украины и говорить на русском языке?

Нужен ли референдум по изменениям в Конституцию?

На каком языке должно проходить обучение в школах Украины?

Кто виноват в том, что дороги в Украине стали хуже?

Ви готові захищати Україну зі зброєю у руках?

Как по-Вашему должны быть олигархи в правительстве

Кто на сайті?
Авторизация

Забули пароль?
Ще не зареєстровані? Реєстрація

 

 

Активное изображение

 
Активное изображение
 
Дніпропетровськ: історичний, модерний, олігархічний... PDF Надрукувати Надіслати електронною поштою
11.01.2008

          Дніпропетровськ: історичний, модерний, олігархічний...
Останнім часом дніпропетровську міську громадськість все частіше приголомшують скандали, пов’язані із незаконним будівництвом, чи відводом землі, знищенням пам’яток історії та архітектури, яке відбувається на користь зведення нових торгівельно-розважальних центрів, бутіків, житлових комплексів.

       Звичайно, Дніпропетровськ прагне стати сучасним європейським містом, яке матиме розвинуту інфраструктуру, яке буде насичене гарними розважальними центрами, магазинами, матиме чудову сучасну архітектуру. Але одночасно з цим не можна нищити те, що створювалося віками і вже давно стало нашою спільною історією. Бездумна забудова, максимальне ущільнення центральних міських кварталів стирає з обличчя землі старовинні будинки й квартали, дуже часто нові проекти не витримують жодної мистецької критики, не проходять громадських слухань, не враховується думка спеціалістів-істориків, які знаються на специфіці розвитку міста й краю, важливість тих чи інших пам’яток для нащадків.

       На ІІІ обласній краєзнавчій конференції, яка відбулася 7 грудня 2007 року на базі історичного факультету Дніпропетровського національного університету одним з найгостріших питань була проблема збереження історичних цінностей міста й краю, збереження їх автентичності. Одним із попередників сучасного Дніпропетровська була козацька слобода Половиця, яка займала територію сучасного центру міста. Всі подальші забудови, що здійснювалися на цій території проводилися без жодних археологічних досліджень. Екскаватори, перегрібаючи землю перед закладенням фундаменту під чергову новобудову, безповоротно нищать наявний культурний шар. І зараз вже можна говорити, що ні відновлення,  ні реконструкція автентичних знахідок, більш того - загального плану вигляду Половиці, є неможливим. Зараз про старовинне козацьке селище нагадує (і то – лише спеціалістам з міської топоніміки) лише вулиця Половицька від проспекту Карла Маркса до Набережної Леніна. Це колишня ділянка вулиці Плеханова, але не дивлячись на те, що вона була перейменована ще 8 грудня 2007 року, на ній немає жодної таблички з новою, «козацькою» назвою.

    Про цю проблему можна говорити довго, проте вона здається незначною в порівнянні з тією подією, що виникла останнім часом з приводу відведення землі та можливим величезним будівництвом у самому центрі міста – під площею Леніна та проспектом К.Маркса від вул. Артема до вул. Леніна. У дніпропетровській пресі з’явився ряд повідомлень про фальсифікацію документів про виділення землі, і – як виявилося, небезпідставних. Рішення про виділення цієї земельної ділянки, яке насправді не приймалося міською радою  журналісти пов’язують з іменами доволі відомих депутатів Гарегіна Арутюнова та Михайла Соколова.

    У той же час: чи відомий цей проект будівництва підземного торгівельного центру широкій громадськості, чи обговорювався він у пресі та на громадських слуханнях, чи ставилося питання про невідворотне у випадку будівництва довгострокове перекриття головної міської транспортної артерії? Ні, ні, і ще раз ні. А у цей же час на площі, чи неподалік неї знаходять справжні архітектурні шедеври, символи міста. Для прикладу можна згадати готель «Україна», колишній Український дім В.Хреннікова. Ця будівля для Дніпропетровська абсолютно унікальна за своєю красою і має власну довгу й цікаву історію. Адміністрація готелю робить багато для підтримки будівлі готелю у належному стані, але неозброєним оком можна побачити, як на стінах готелю час від часу з’являються маленькі тріщинки. Вони відразу ремонтуються, але це відбувається лише від вібрації дорожнього покриття, яке у свою чергу йде від потужного машинопотоку. А що буде, якщо поряд почнуться широкомасштабні підземні роботи, чи не зруйнує це один із символів міста? Відповіді на це немає, бо відповідні експертизи ніколи не проводилися, а забудовникам навряд чи подібні обстеження будуть цікавими. До того ж на площі знаходяться відомі будівлі, що також є символічними для мешканців міста, і які створювалися видатними архітекторами ХХ століття Олександром Красносельським, Олегом Петровим – ЦУМ, «Дитячий світ», готель «Центральний», будинок по проспекту Карла Маркса 55 тощо. Чи не будуть вони також зруйновані чи пошкоджені? Запитань постає багато, але...

    Загалом, проблема полягає не у знесенні пам’ятника В.І.Леніну чи необхідності реконструкції та перебудови центральної площі міста в принципі. На сьогодні головним є відновлення законності у питаннях виділення землі, встановлення чіткого механізму, який би не лише відновив практичне неухильне виконання законів і дотримання справедливості у земельних відносинах, а й створив широкі можливості до залучення громадськості з вирішення цих важливих для городян питань. Громадські слухання, які зараз іноді відбуваються, мають стати постійною регулярною практикою взаємовідносин влади і мешканців міста. Причому далеко не лише з проблем забудов, але й набагато ширшого кола питань, які можуть турбувати громадськість. Вкрай потрібним і необхідним при розробці кожного великого і важливого будівельного проекту є залучення професійних спеціалістів з історії й топографії міста й краю, які могли б надати фахові консультації щодо доцільності зведення тієї чи іншої будівлі, відповідності її міській історії та історичному ландшафту.

    Такі дослідження є також необхідними й при можливому знесенні  будівель. Дніпропетровськ, у порівнянні з багатьма іншими містами України, втратив величезну кількість своїх пам’яток. За радянських часів було знищено багато православних храмів, зокрема Успенський, Вознесенський, Покровський, Хрестовоздвиженський-І, Хрестовоздвиженський-ІІ, Олександро-Невський, Воскресенський, Лазаревський... Мешканці міста втратили декілька меморіальних кладовищ, зокрема Севастопольське, Муніципальне, на яких було поховано багато видатних мешканців міста, не існує зараз Олександрійського парку... Ми надто багато втратили тієї історичної спадщини, яку залишили нам предки, щоб продовжувати цей невтішний і злочинний процес.

    Міська влада нині має докласти всіх можливих зусиль для збереження історико-культурної спадщини міста, повернення її до людської пам’яті. Можливість цього абсолютно доведена дніпропетровськими вченими.

    Коли в Дніпропетровську відродження, збереження і популяризація його славетної історії стане пріоритетним, а будь-які спроби незаконного виділення землі, корупції і махінацій зійдуть на ні, ми зможемо говорити про те, що ми стоїмо на правильному і чесному шляху. Дніпропетровськ має велику й багату історію, яка завжди модернізується, оновлюється новими подіями його життя, але важливим є те, щоб вона при цьому не олігархізувалася. Ми повинні будувати місто для його мешканців та прийдешніх поколінь, не забуваючи про те, що зробили для нас покоління минулі, бо хто не пам’ятає минулого, у того немає майбутнього. 

Артем Іванців,
заступник голови Дніпропетровської обласної організації Народного Руху України, бакалавр історії  

 
 
Активное изображение
 
Пример изображения
 
Активное изображение
 
Активное изображение
 

 Активное изображение

 
Активное изображение
 
Активное изображение
 
Активное изображение
 
Новини
Популярне
 


Дизайн сайта http://www.web-apelsin.dp.ua